Laminat & Lamine Parke

 
 
 

Mevcut ağaç parçacıkları ve ahşap hurdalarının öğütülüp un haline getirilmesinden sonra;ağaç reçinesinden elde edilen tutkalla karıştırılıp hamur haline getirilmesi ve bunu takiben levha kalıplarında dekor kağıdı ile beraber overlay tabakası sürülerek preslenmesi sonucu elde edilen büyük ebatlı levhalar,ebatlama frezelerinden geçer.

Lamba zıvana açılması,kalite kontrol ve paketleme aşamalarından sonra piyasaya sürülür.

Laminat parkenin kalitesi;üretim teknolojisi ve özelliklerinin yanı sıra HDF (taşıyıcı katman) sinin yoğunluğu ve overlay tabakasının kalınlığına bağlıdır.


1- Overlay Tabaka

2- Dekor Kağıdı

3- Taşıyıcı HDF tabaka

4- Balans tabakası


KULLANIM SINIFLARI

AC 2 22 Sınıf Konut tipi
AC 3 23 Sınıf Konut tipi
AC 3 31 Sınıf Konut ve orta yoğun trafik işyeri
AC 4 32 Sınıf Yoğun trafik işyeri
AC 5 33 Sınıf Çok yoğun trafik işyeri

KALINLIK

6mm-7mm-7,2mm-8mm-8,2mm-9,2mm-10,5mm

OPSİYONLAR

Tutkallı-çakma kilitli-lock kilitli sistemler;düz-timberland (terra)yüzeyler,natürel-yeşil- mumlu HDF ler,sessiz parkeler(kauçuk veya keçe tabanlı),mantar tabanlı parkeler

GENEL ÖZELLİKLER

  • Kolay çizilmez,aşınmaz,darbelere dayanıklıdır.
  • Sigara ateşine dirençlidir.
  • Hijyeniktir,kolay temizlenir
  • Yerden ısıtmaya uygundur.
  • Yanmaya dayanıklıdır. (B1 DIN 4102)
  • Kanserojen madde içermez. (E1 standardında)
  • Güneş ışığına dirençlidir.
MARKALAR
 
 
 
PARKE / LAMİNE & MASIF
 
 
 
LAMİNE PARKE NEDİR?

3 Katmanlı Lamine Parke

3 Katmanlı Ahşap Parke; 3 farklı ahşap katmanın dik istikametlerde birbirlerine yapıştırılarak en üstteki sistre edilebilir ahşap katmanın fabrika ortamında cilalanması ile üretilen  zemin kaplamasıdır.
Alt katman, 2 mm. kalınlığında huş ağacından tek parça halinde parkenin altına kaplanan destek katmanıdır.
Orta katman, genelde ladin ağacından 9mm kalınlığında küçük lataların birleştirilmesiyle oluşturularak alt ve üst katmana dik yönde yerleştirilen ve bu sayede parkenin dönme ve çalışmasına karşı mukavemet sağlayan esnek ve stabil destek katmanıdır.
Üst katman 4 mm veya 6 mm kalınlıktaki yüksek performanslı klasik ve egzotik ağaçlardan üretilen ve sistre edilebilen ahşap katmanıdır.

3 katmanlı Parkeler hem yüzer sistem hem de yapıştırma sistem uygulama ile zemine döşenebilir.

2 Katmanlı Lamine Parke


2 Katmanlı Ahşap Parke; ahşap üst katman ve bu katmana dik istikamette yerleştirilen kontrplak alt katmanın birbirlerine yapıştırılarak en üstteki sistre edilebilir ahşap katmanın fabrika ortamında cilalanması ile üretimi tamamlanan zemin kaplamasıdır. Alt katman, 9 mm. kalınlığında huş ağacından üretilmiş 7 katlı kontrplaktan üretilmektedir.
Kontrplaklar latalar halinde dilimlenerek parkenin dönme ve çalışmasına karşı mukavemet sağlayan esnek ve stabil destek katmanını oluşturmaktadır.
Üst Katman, 4 mm. veya 6 mm. nominal kalınlıktaki yüksek performanslı klasik ve egzotik ağaçlardan üretilen ve sistre edilebilen ahşap katmanıdır

Parkenin İlk Bakımı

Parke döşendikten sonra ılık su konulmuş bir kovaya 4–5 kapak Clean&Polish koyunuz ve parkeyi iyi sıkılmış bir bezle döşenme yönünde siliniz.
Sonrasında, Admonter yüzey bakım sütünü temiz yüzeye döşenme hizasında mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde temiz bir bezle uygulayınız. Sütün kuruması için ortalama 30 dakika yeterli olacaktır.
Bundan sonra elle ya da bir cila makinesiyle yüzeyi parlatınız
Bir parkenin dayanıklılığı ve direnci o parkeye yapılan doğru ve düzenli bir bakımla ilgilidir.
Dikkatli kullanılıp, bakım yapılırsa çok uzun yıllar boyunca ilk günkü halini muhafaza edecektir.Koruyucu keçeler sandalye ve masa ayaklarının altına monte edilmeli, özellikle ofislerinizde ve çalışma alanlarınızda sandalye altlarında şeffaf koruyucular kullanılmalıdır.
Ağır ve kesici mobilya ayaklarının parkeyle olan direkt temasından kaçının. Kir ve çakılların parkeye zımpara etkisi yapacağını ve çizeceğini unutmayın.
Altı ıslak ayakkabıların, kuruması için açık bırakılan şemsiyelerin parkenin yüzeyinde kabarma yaratabileceğini ve parkeyi soldurabileceğini unutmayın. Temizlik yaparken daima çok iyi sıkılmış bir bez kullanın.
Daima iki kova kullanın biri Admonter Clean&Polish, diğeri ise bezinizi durulamak için olmalıdır.
Bezinizi parke üzerinde sıkmayın. Micro-fiber bezler kullanmayın.
Temizlik yaparken alkol ve benzeri maddeler kullanmayın ve sadece duru suyla temizlik yapmayın.
Yerden ısıtmalı ortamlarda yere yapışan paspaslar kullanmamaya dikkat ediniz,aksi takdirde parke ile kimyasal bir reaksiyona girebilir.

Lamine Parke Temizlik

Uygulamadan sonraki ilk birkaç gün lamine parkelerinizi yalnız kuru bir şekilde siliniz.
Parkenizin üstüne halı ya da kilim sermeden önce en az 14 gün geçmesini bekleyin. Bu dönemden sonra nemli bir bezle de temizlik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Temizlik yaparken öncelikle lamine parkenin üzerindeki büyük parçaları bir süpürgeyle ya da elektrikli süpürgeyle alınız. Sonrasında ılık iyi sıkılmış bir bezle kirleri temizleyiniz. Ağır kirler, lekeler, kuvvetli bastırılarak silindiğinde çıkar. Ucu sivri aletlerle parkenin yüzeyini çizebilirsiniz ve cilasına zarar verebilirsiniz.
Cilalı yüzeyleri silerken biraz sirke kullanmak, lekelerin temizlenmesinde olumlu sonuç verir.
Yoğun kullanımı olmayan odaların çok sık silinmesi tavsiye edilmemektedir.
Parkenin kullanım sıklığına bağlı olarak, Admonter yüzey sütünü %50 suyla karıştırarak iyi Sıcak suya 4–5 kapak Clean  & Polish koyduktan sonra parkeye uygulamayı döşeme yönünde iyi sıkılmış bir bezle yapabilirsiniz.
Bu uygulamayı oturulan yerler için 2–4 haftada bir, halka açık yerler için 1–2 haftada bir ve restoranlar içinde 1–2 günde bir tavsiye ediyoruz

GENEL ÖZELLİKLER

Toplam kalınlık 10mm-14mm-15mm,üst tabakaları 3-4 mm civarı orijinal ağaç,orta tabakaları HDF veya kavak ağacı 1 strip (plank), 2 strip veya 3 strip, hazır cilalı, 2-3 kere sistire olabilir.

AĞAÇ ÇEŞİTLERİ

Oak (meşe),maple(Akçaağaç),birch(huş),cherry(kiraz),beech(kayın), sapele(sapelli) merbau, doussie, ıroko,jatoba,wenge

KİLİTLİ LAMİNE PARKE AVANTAJLARI:

·
Kolay döşenir,
·
Tutkalsız da uygulanabilir,
· Paralel hizalama                            
·
Tekrar döşenebilir,
· Uzun ömürlüdür,
· Stres engelleyicidir,
· Yüksek şekil sabitliği                               
· Alttan ısıtmalı zemine uygun olması
MARKALAR
 
 
 

© 2008-2012 Trio Zemin - 0 532 647 51 61
Edit Interactive | AE Bilgisayar